1. Nabízím informace o nemocech, které se učí studenti medicíny. Snad zaujmou i vás.
Střípky z lékařských učebnic:
Mírný příjem alkoholu má i pozitivní účinky. Je prevencí vzniku cukrovky 2. typu a mírně snižuje výskyt aterosklerózy!
"Než šáhnete po atb nebo střevní dezinfekci, tak si dejte probiotika". Ve střevě jsou vždy hnilobné (ty špatné) i ty kvasné (dobré) bakterie. Záleží na tom, které převáží.
Geneticky modifikované rostliny nemohou lidskému organismu nijak škodit. Efektivněji a ekologičtěji se pěstují pro potravinářství, a některé kromě jiného méně alergizují.
Produkce biopotravin je paradoxně složitější a více zatěžuje přírodu. Při jejich konzumaci člověk stejně přijímá spoustu škodlivin, které vznikají stejně jako v potravině běžné nevhodnou domácí úpravou, např. pečením a smažením, grilováním, či nevhodným uskladněním.
Smažení, podobně jako pečení a grilování, je jedním z nejškodlivějších postupů přípravy jídel. Vznikají kancerogenní nitrosaminy, které se metabolizují na reaktivní metabolity, které poškozují DNA střevních a po vstřebání i dalších buněk.
Kyselina listová se má podávat prekoncepčně (před početím) a dále do 12 týdne těhotenství. Při kojení a v těhotenství hrozí její nedostatek. Působí v prevenci vzniku rozštěpů, neuzávěrů nervové trubice, srdečních vad, tedy izolovaných vývojových vad a některých poruch koagulace.
Dlouhodobá makrobiotická strava nemocného poškozuje stejně jako strava dlouhodobých přísných veganů. Vede k proteinové podvýživě, snižování plazmatických bílkovin (př. protilátky) a k otokům. Negativní projevy makrobiotických diet se mohou projevit zejména na skeletu u žen po přechodu.
Anální a orální sex přináší tvorbu protilátek proti spermiím a ty mohou způsobovat neplodnost.