Dětská obrna/Očkování

17.09.2018

V roce 1993 jsem poprvé slyšela informaci o tom, že hygienická hypotéza je postavena na reálných základech. Příběh mi nebyl prezentován na její obhajobu. Slyšela jsem jej z úst někdejší pracovnice virologického oddělení místní nemocnice, která mě učila o virových onemocněních. 

Životní styl dětí a jejich rodičů byl ve 40-tých a 50-tých letech minulého století jiný u nás a v Americe. Za mořem byli napřed a už znali všechny prostředky, jak vyčistit a dezinfikovat celý jejich životní prostor. U nás tato chemická znalost přišla později. Naše děti vyrůstaly v mýdlové čistotě, která nezaručovala dezinfekci. Pak se všechny děti, o kterých se zmiňuji, setkali s virem Dětské obrny/Poliomyelitidy. U našich dětí se v horších hygienických podmínkách vir šířil rychleji. Většina dětí se dokázala infekci bránit a k obrnám docházelo jen ojediněle. Pokud vás v tuto chvíli napadl film "Už zase skáču přes kaluže"Karla Kachyňi, tak to vás napadl správně. Ve zmíněném filmu postihla hlavního hrdinu obrna až po těžkém nachlazení, jinak byly všechny děti v pořádku. 

V Americe, kde měli výrazně lepší hygienické podmínky, se virus šířil pomaleji, většina nakažených neměla tak silnou obranou reakci a vznikla epidemie paralytické poliomyelitidy (dětské obrny). Docházelo také ve větší míře k úmrtím. Obrna se stala v USA civilizační chorobou, neboť se ve zvýšené míře vyskytovala až po zlepšení hygienických podmínek. Jako důsledek byla v USA v roce 1955 vyráběna a použita první očkovací látka. Díky této očkovací látce byly viry poliomyelitidy/polioviry vymýceny nejprve v USA, posléze v dalších částech světa (i v Číně). První epidemie v Československu vznikla v roce 1939 po příchodu nacistických vojsk, k největší došlo v roce 1948 a k dalším docházela zhruba v pětiletých intervalech. Na jaře 1960 bylo v Československu realizováno perorální očkování s novou očkovací látkou. V roce 1961 byly polioviry v Československu vymýceny. Od roku 2007 se na základě WHO očkuje zpátky inaktivovanou očkovací látkou. Nesmí být podána osobám s imunodeficiencí (včetně nemocných léčených imunosupresivy) a ani lidem, kteří žijí ve společné domácnosti s osobou trpící poruchou imunitního systému. Viry se vylučují stolicí a mohli by nakazit osobu v okolí, která nemá silný obranný systém. Viry jsou nadále v našich končinách vymýceny, ale dříve se onemocnění vyskytovalo a mohlo by se objevit v oblastech, kde odmítají očkování, na indickém subkontinentu a v centrální Africe. Účinnou obranou před importovanou nákazou z Indie či Afriky je vysoká proočkovanost populace. 

Více zde: https://www.polio.cz/odborne-texty/post-poliomyeliticky-syndrom/poliomyelitida-vcera-dnes-a-zitra-/

Koukněte na obrázek. Riskli byste u svých dětí neočkovat?

© 2018 Příběhy a úvahy. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!