Dyslektická studentka
Dnes jsem učila skupinu anglicky mluvících studentů, cizince. A stalo se něco, co mě velice překvapilo. Na závěr každého semináře mají vždy tři studenti prezentovat svou seminární práci, tedy prezentovat téma, o kterém se všichni musí naučit podrobnosti. Na katedru si v jednu chvíli stoupla vysoká štíhlá studentka Marla. Měla perfektní angličtinu, proto jsem předpokládala že je z USA nebo z jiné anglicky mluvící země. Znala jsem ji od vidění, byla příkladná ve vztahu se svým chytrým mobilem, tzn. že ho nedávala z ruky celou přednášku. Několikrát jsem ji při tom měla šanci vidět. Než začala velice hezky plynule mluvit o svém tématu, byla absolutně bezradná, když si měla najít Google mail na počítači (all in one PC) a spustit si prezentaci. Nakonec ji musel jeden student pomoct, aby si ona našla svůj mail. Takže uměla a jistě umí na mobilu cokoliv, ale když to mělo jinou formu, byl konec!
Moje komunikace s Marlou pokračovala i během zkouškového testu: Přinesla papír, že jako student se speciálními potřebami by měla mít na každý test o 100% času více. Takže po chvíli přesvědčování naší šéfové dostala na 20 otázek typu ano/ne 2 hod a 30 min. Koukla jsem se s jejím dovolením na její papír s potvrzením o speciálních potřebách: měla by všechny testy a všechno zkoušení mít jen na počítači, žádné psaní. Přitom si ale na počítači nedokázala otevřít ani google mail!
Dnes bylo nahlížení napsaných testů, kdy si studenti mohou prohlédnout svoje chyby, tedy i naše opravy jejich špatných či dobrých odpovědí. Marla se chtěla dohadovat o opravách s kolegou z molekulární biologie. Došla jsem pro něj a on ji opravdu přidal několik bodů. Bohužel na to, aby měla dostatečný počet bodů na trojku, to nestačilo. O pár dní později jsem ji potkala u výtahu a zeptala jsem se jí, zda zkoušela požádat o výjimku, zda by mohla být zkoušena ústně. Měla by na to nárok, zvlášť když sama ví, že ústně řekne vše, na papír už tolik informací napsat nedokáže. Říkala, že ne, tak jsem ji chvilku mluvila do duše, že by to stálo za to to zkusit. Potkala jsem ji ještě dvakrát a až naposledy mi říkala, že už žádost o výjimku poslala na vedení fakulty.
O tři dny později jsem opravovala testy, tedy další termín zkouškových testů. Byl již letos poslední. A Marlu jsem našla na druhém místě nad čarou, tedy si ve třetím termínu odnesla trojku. Ústně zkoušena nebyla.
Píše se o rok víc a tak sem dodávám informace. Marla má individuální studijní plán a na fakultě se již obecně ví, že u ní mají dávat přednost ústnímu zkoušení. Studuje doma a za měsíc (dnes je 24.červen 2020) by měla složit většinu zkoušek z druhého ročníku. Tak jsem napnutá a v září 2020 se určitě pokusím zjistit, jak to dopadlo.