Jak vzniká rakovina I.
Malé množství (asi 5%) všech nádorových onemocnění se dědí a projevuje z generaci na generaci. U většiny (95%) nádorových onemocnění se uplatňuje více faktorů a jejich vznik je složitější.
V našich buňkách je systém, který řídí dělení buněk. Skládá se ze signálů, které buňce říkají, aby se dělila a ze signálů, které buňce říkají, aby se nedělila. Za normálních okolností jsou tyto signály v rovnováze a jsou schopny se navzájem kontrolovat. Signály, které podporují dělení buňky, jsou dány našimi geny, které se nazývají protoonkogeny (POG). Signály, které dělení brzdí, jsou taktéž dány našimi geny, které se nazývají tumor supresorové geny (TSG). Bílkoviny z POG a TSG tedy řídí buňku a kontrolují, zda se rozdělí nebo ne. Když je vše v pořádku, buňka roste, dělí se nebo vykonává svoji funkci.
Kámen úrazu nastává, když POG a TSG geny jsou zničeny mutacemi, změnami naší genetické informace. Systém kontroly buněčného dělení se zbortí. Signály pro a proti už se nedokážou navzájem kontrolovat. Buď buňka zemře, nebo se začne nekontrolovaně dělit. Příčina nádorových onemocnění jsou tedy mutace, změny genetické informace, v genech důležitých pro buněčné dělení. Tyto procesy se týkají všech našich tělních buněk a u naprosté většiny nádorových onemocnění se mutace sbírají dlouho dobu. Obklopují nás či přijímáme nebo se vystavujeme látkám a faktorům, které způsobují mutace. Látky a faktory, které způsobují mutace, se nazývají mutagenní látky. Mutagenní látky jsou zároveň karcinogenní látky, pokud je prokázáno, že způsobili nádorového onemocnění. Které to jsou, bude v některé další části.
Celý vědecký a lékařský onkologický svět se snaží najít vztah mezi určitými mutacemi a určitými nádorovými onemocněními. Důvod je ten, aby léčba nebyla obecná jako v případě cytostatik, ale aby léčba byla přímo řízená proti určité nádorové buňce (s určitými mutacemi) jako v případě biologické léčby. Biologická léčba je tedy zaměřená specificky na určitý nejdůležitější aspekt (určitou chybu) jednoho typu nádorového bujení.
Někdy se bohužel stane, že některé mutace v POG a TSG se stanou ve vajíčkách a spermiích. Tyto chyby jsou posléze dědičné.
Kohoutová a kol.: Lékařská biologie a genetika (II.díl), Karolinum 2012
Thompson & Thompson: Klinická genetika, 6.vydání